Bu Blogda Ara

27 Şubat 2018 Salı

Fasülye Dip Sos

Geçtiğimiz hafta yani 22.02.2018 tarihinde chef, yemek fotoğraf ve tasarımcısı, gazete ve dergi yazarı, 'Şekersiz', 'Mevsiminde Yemek' ve 'Un' isimli yemek kitaplarının yazarı, yemek filozofu sevgili Aydan Üstkanat'ın 'Aydan Dostlarla' yemek davetine, '2017 yılı Sanal Alemin En İyileri' seçmesinde ,'En Çalışkan' kategorisinden Aydan'ın Yıldızlarından birisi olarak  katıldım.
Aydan Hanım yemek davetine çağırırken ufak bir ayrıntıyıda bizimle paylaştı :) 9 kişinin her biri ikişer adette yemeği AlanchaTurkey'in mutfağına girip yapacaktı.
Tahmin edebileceğiniz üzere, bu haberi duyduğumda inanılmaz heyecan yaptım hatta biraz paniklemedim de değil :)
Aydan Hanım, bizi yormayacak, kısa sürede yapılabilecek bişeyler yapmamızı istedi. Benden de özellikle salata ve sos benzeri şeyler yapmamı rica etmişti.

Bende ne zaman evde aileme veya misafirlere yapsam beğeni alan ve hatta içinde ne olduğu pek anlaşılamayan 'bilin bakalım bu sos içinde ne var? 'dediğim 'Fasülye Dip Sos'u yapmaya karar verdim.Az malzeme ve kısa zamanda yapılabilen, kavanoza doldurulup, hediye bile götürülebilecek kadar lezzetli olan bu sosu özellikle et yemeklerinin yanına, çilingir sofrasına çok yakıştırıyorum. Benim meze kategorisinde her zaman favorim olan bir lezzettir bu.

İçindeki taze biberiyeyi biraz fazla koydun mu, gayet otantik hatta biraz küf tadı veren, yedikçe yedirten bir şey bu :)

Neyse daha fazla uzatmadan içinde ne kullandığımı ve nasıl yaptığıma geçeyim :)

*400 gr haşlanmış beyaz kuru fasülye (ister evde haşlayın ister hazır konserve kullanın)
*Yarım limon suyu
*1 diş sarımsak (sarımsak sevecenliğinize göre küçük veya büyük bir diş)
*3-4 dal maydanoz
*1 dal taze biberiye
*2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
*1 çimdik karabiber (bilimsel olarak 2,5-3 gr)
*İsteğe bağlı tuz

Haşlanmış veya hazır konserve fasulyenin suyunu süzdürdüm. Suyla duruladım. Fasülyeleri kağıt havlu arasına alıp kuruladım. Rondoda tüm malzemeleri püre kıvamına gelene dek çektim. İşte bu kadar!!
Öneri :Sosu kavanoza doldurup, kapağını sıkıca kapatıp buzdolabında 1-2 gün beklettiğinizde iyice kıvam bulup tatlanacaktır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder