Bu Blogda Ara

11 Nisan 2018 Çarşamba

Tiramisu

İtalyan Klasik Tiramisu

Seni yukarı çekmesi için’Tatlıya Yer Bırak’ yani #Tiramisu’ya😋
Tiramisu, 'Beni kaldır! ' demek anlamına geliyor.

İnternette biraz araştırma yaptığımda, Tiramisunun ilk yapılmasına dair hikayesi aşağıdaki gibi başlamış:)

''Efsaneye göre, baştan çıkarıcı özelliklere sahip olduğu ortaya çıkınca, bu tatlı saraylıların en çok tercih ettikleri tatlı olur ve her romantik buluşma öncesi bol miktarlarda tüketilmeye başlanır. Sonra "dükün tatlısı" isim değiştirir ve herkes tarafınan bilinen "tiramisu" adını alır...
Lezzetli olduğu kadar gizemli, ayrıca afrodizyak olma özelliği taşıyan İtalyan tatlısı tiramisu ile ilgili birçok efsane vardır. En yaygın hikayeye göre, tiramisu ilk kez 17nci yüzyılın sonlarında yapılmaya başlanmıştır. Bu tatlı, Toscana Dükü III. Cosimo De Medicinin birkaç günlüğüne taşınmaya karar verdiği Siena şehrinde doğar. Sienalı pastacılar dükün onuruna, asaleti temsil eden özellikler taşıyan bir tatlı hazırlamayı kararlaştırırlar. Bu, içinde basit ama lezzetli malzemeler bulunan, asiller hayatın tatlarını çok sevdiğinden aynı zamanda gösterişli ve afrodizyak bir tatlı olmalıdır. Böylece o zamanlar dükün onuruna yapıldığından "dükün tatlısı" adı verilen ve şimdi tiramisu denilen tatlı ortaya çıkar. Dük, Sienalı pastacıların el becerilerine ve tatlının lezzetine hayran kalınca, tarifi Floransaya götürür. Böylece "dükün tatlısı" iyice ünlenir, hatta şöhreti Toscana sınırlarını aşıp Venedike, oradan da tüm İtalyaya yayılır. Asırlar geçtikçe de oradan tüm dünyaya... Milliyet.com.tr ''

Bizde de yıllardır pastanelerde ve ev davetlerinde çok popüler bir tatlı olarak masaya geliyor. Bu İtalyan tatlısının orijinali çiğ yumurta ile yapılıyor. Türkiye'de evlerde genellikle yumurtalı kreması pişirilerek ve pandispanya keki kahve ile ıslatılarak yapılıyor. Bizim Tiramisu diye yediğimiz tatlılarda bu durumda ‘Kahveli Pasta’ oluyor:)
Çiğ yumurta olayını bildiğimden, bunu yapmak hiç içimden gelmedi uzun süre..Açıkcası bende mesafeli yaklaşıyordum çiğ yumurtalı bir tatlı fikrine:( Malum, yumurtaların durumu da ortada:(


Fakat merak da etmiyor değildim. Bir ara, hangi restorana gitsem arkadaşlarımla tiramisu siparişi verip paylaşıyorduk. Aslında yediğimiz şeyler kahveli pastaydı :) Benimde, orijinal tarifleri öğrenip, yapma gibi de bir takıntım var:) @lacucinaitalianaturkiye ‘nin Ocak ayı sayısında İtalyan Chef @sergiobarzetti’nin tarifini görünce, bir İtalyan, İtalyan Mutfağına adanmış bir dergide doğru reçeteyi vermiştir diyerek, taze yumurtayı da bulunca geçen hafta akşam yemeğinin tatlısı olarak denedim😊 
😍
Öncelikle belirteyim çiğ yumurta tadı hiç almadım👍🏼 Yaptığım şeyin orijinalinden tek farkı; tarifte verilen ve hatta olması gereken #MarsalaŞarabı bulamadığım için, vanilya özütü ile durumu kurtarmaya çalıştım🙈 belki aykırı oldu ama yediğim şey beni mutlu etti😍😋
İtalya’ya henüz gidemedim ama kardeşim Roma’da yediğine benzediğini söyledi ayrıca👍🏼
Görseli instagram sayfam @senays_kitchen'den paylaştığımda da görüntüsünün orijinali gibi olduğunu yazan takipçilerim olunca açıkçası başarmanın mutluluğunu yaşamadım değil :):)

Fakat, servis sırasındaki şaşkınlığım ise kesinlikle düzgün dilimleme gibi bir şeyi yapamamam oldu😳 ancak tabaktaki gibi toparlayabildim🤗Bir daha ki sefer kedi dili bisküvilerini üst üste bindirerek sıralayacağım, ya da bardakta porsiyonluk yapacağım. Sanırım, İtalya’da da kup bardaklarda servis yapıyorlarmış.

Neyse, kışa veda kategorisinden gayet güzel oldu👌🏼😋 Renginden dolayı size de kış tatlısı gibi gelmiyor mu cidden?
Bir başka seferde @hatibon’un reçetesini yapmayı düşünüyorum, farkı kremasındaki kakao ilavesi olacak✌🏼
Anlayacağınız, taptaze güvenilir yumurta buldum mu yaparım ben tiramisu, çiğ yumurta falan demeden✌🏼
Gelelim reçetesine, büyük bir nezaket gösterip, reçetesini burada yayınlamama izin veren La Cucina İtaliana Dergisinin editörlerine çok teşekkür ediyorum :)

Malzemeler;
*500 gr mascarpone peyniri
*300 gr savoyer bisküvi (kedi dili bisküvisi)
*250 ml kahve (moka veya espresso)
*200 gr + biraz toz şeker
*80 gr Marsala
*4 adet yumurta
*Acı kakao
*Tuz


Yapılışı;
* Yumurtaların aklarını ve sarılarını iki ayrı kaseye ayırdım. Yumurta sarılarına toz şeker ve bir tutam tuz ekledim.
Yumurta sarılarını  önce tel çırpıcı ile kolum yorulunca el mikseri ile iyice çırparak açık renk bir köpük elde ettim.
Mascarpone peynirini çırptığım yumurta sarılarına kaşıkla yedirdim..
* Yumurta aklarını da mikser ile çırptım. (Tel çırpıcı kullanırsanız karışıma daha çok hava katması için iri olanını seçin. ) Çırptığım akları mascarpone’li karışıma ekledim, köpüğün sönmemesi için aşağıdan yukarıya doğru karıştırmaya özen gösterdim.
Kahveyi oda sıcaklığına getirdikten sonra geniş ve alçak bir kaba aktardım. Bir çorba kaşığı toz şeker ve 1 tatlı kaşığı vanilya özütü ile (orijinalinde Marsala Şarabı eklenecek) ekleyip karıştırdım.
* Kahveli karışımda savoyer bisküvileri ikişer ikişer ıslatıp kare şeklinde (30x30 cm) bir kaba hiç boşluk bırakmadan yan yana sıraladım.
Islatılmış savoyerlerin üzerine kremanın 1/3’ünü yaydım. Kalan bisküvilerle aynı şekilde iki kat daha hazırladım.
Üzerini alüminyum folyo ile örtüp buzdolabında bir gece soğuttum. (minimum 2 saat soğutun.)

Buzdolabından çıkarıp servisten hemen önce üzerine bol kakao serptim..


DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR VE İPUÇLARI;

Çok taze yumurta kullanılmalı. Yumurtaları kırarken kaseye kabuk parçalarını düşürmemeye dikkat edilmeli. Kabuklara hastalığa yol açabilecek mikroplar bulaşmış olabilir.

Savoyerler kahvenin içinde çok tutulmamalı, ıslanıp dağılabilirler ve tatlı çok sulu olabilir.
İdeali tiramisu’yu servisten 5-6 saat önce hazırlamaktır; böylece tatlar birbirine daha güzel karışır.
Bu tarifi yumurta aklarını kullanmadan veya pişmiş krema ile hazırlanabilir, böylece çiğ kullanımdaki riskleri bertaraf edilebilir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder